,,Şi a născut pe Fiul ei, Cel întâi născut, L-a înfăşat în scutece, şi L-a culcat într-o iesle, pentru că în casa de poposire nu era loc pentru ei. (Luca 2:7)

Sărbătoarea naşterii Domnului este o mare bucurie pentru fiecare dintre noi, dar diferiţi şi unici fiind, ne exprimăm bucuria într-un mod absolut personal. Elevii din clasa VI-a A, de la Şcoala Gimnazială ,,Lucreţia Suciu” Oradea, împreună cu un grup de elevi de la Colegiul Naţional ,,Onisifor Ghibu”Oradea au ales să se bucure împreună.

Dumnezeul întrupat prin tot ce a făcut ne-a fost o pildă vrednică de urmat, chiar naşterea Lui a rămas pentru noi, o pildă de smerenie, ascultare de Tatăl şi disponibilitate în slujirea semenului. Înţelegând aceasta, elevii de la Şcoala Gimnazială ,,Lucreţia Suciu” Oradea au primit cu multă bucurie şi entuziasm colindul elevilor de la C. N. ,,O.Ghibu” Oradea, interacţionând cu ei printr-un schimb emoţionant de colinde.

Dialogul purtat pe tema naşterii Domnului a fost interesant şi edificator spiritual pentru ambele părţi, iar momentul înmânării cadourilor a fost emoţionant.

Bravo, clasa VI-a A! Aţi fost minunaţi!

Felicitări tuturor celor implicaţi în educaţia voastră!

Sărbători binecuvântate tururor!

Dascălu Lenuţa-Amalia, profesor religie penticostală